Камара на автомобилните превозвачи в България е създадена през 2017 година като юридическо лице с нестопанска цел. Камарата обединява по хоризонтала и вертикала фирми свързани с автомобилния транспорт в България. Сдружението има широк обхват на действие и стремежът му е постигане на свързаност и комуникация по цялата транспортна верига от производството на превозните средства до нуждата на фирмите от специализиран персонал. Членове на Камарата на автомобилните превозвачи са български и чуждестранни юридически лица, които са свързани по един или друг начин с транспортната дейност в България.

Основният принцип, от който ще се ръководи Камарата е:
„С обединението на усилията растат и малките дела“

Когато говорим за мисия, трябва да имаме предвид, че основната мисия на всяко обединение е решаването на общите проблеми, създаване на нови перспективи и установяване на трайни транспортни политики. Тези политики се състоят, както в еднакво третиране на юридическите лица работещи в сферата на транспорта, така и в ефективност, бързина и заинтересованост на институциите свързани с дейността на фирмите членуващи в сдружението.

Когато се изгради баланс и диалог в отношенията между бизнеса и институциите и се създадат политики устояващи на времето, тогава и мисията ни ще бъде изпълнена. А до тогава ще работим по конкретните приоритети, които сме задали със създаването си с постоянство, професионализъм и премереност.

При създаването си Камара на автомобилните превозвачи в България определи като основни политики, които ще развива следните:

  • Политика свързана с намаляване на административната тежест при осъществяване на транспортна дейност. Тази политика би могла да се осъществи чрез развитие на електронните услуги предоставяни от административните органи, които имат пряк досег до транспортния сектор и отпадане на част от вменените на фирмите задължения;
  • Подобряване на националната нормативна база в областта на транспорта, създаване на правила относими към динамично развиващия се сектор;
  • Създаване на регламентация относно националната представителност в транспортния бранш;
  • Изграждане на политики свързани с диалог с чужди държави относно контрола на пътните превозни средства, сигурността на стоките и запазване на конкурентните предимства на българските превозвачи, а също така и изграждане на политики относно създаване на транспортни връзки със страни в транспортен подем;
  • Осъществяване на връзка с чуждестранни неправителствени организации, работещи в сферата на транспорта относно откриване на общи цели и извършване на съвместна дейност за тяхното постигане;
  • Политика по приемане на пакет от правила за справяне с проблема относно липсата на квалифицирани кадри в транспортния сектор.

Органите на Камарата на автомобилните превозвачи в България са Общо събрание, Управителен съвет и Изпълнителен директор.

Състав на Общото събрание

Общото събрание е върховен орган и в него участват всички членове на Камарата. Членовете на Камарата участват в Общото събрание чрез законен представител на юридическото лице или чрез изрично упълномощено от него физическо лице. Общото събрание решава въпроси свързани с основните актове на Камарата, състава на Управителния съвет, разглежда жалби и постъпили молби.

Състав на Управителния съвет

Управителният съвет управлява и представлява Камарата. Членовете на Управителния съвет се избират от Общото събрание за срок от 5 (пет) години. Управителният съвет избира измежду членовете си един за председател. Председателят на Управителния съвет представлява сдружението пред публичните органи, участва в международни срещи, организира кръгли маси по теми свързани с транспортните проблеми и перспективи и съблюдава процесите по постигане на заложените цели и приоритети.

Председател на Управителния съвет:

Петко Ангелов Петков

Членове на Управителния съвет:

Йордан Димитров Теофилов

Димитър Тодоров Димитров

Ахмет Байрям Чауш

Иван Атанасов Васев

Изпълнителният директор ръководи администрацията на Камарата, представлява я при изрично упълномощаване и осъществява пряк контакт с всички членове.

error: Content is protected !!