Следващото правителство трябва да изведе българския транспортен бранш от безвремието
Следващото правителство трябва да предприеме реални действия по наболелите проблеми в българския транспортен бизнес. За някои от тях говорим вече години и не търпят отлагане.
Предвиденото увеличение на тол таксите от 1 юли е недопустимо и това решение трябва да се преразгледа спешно било то от редовно или служебно правителство. Това увеличение е поредният абсурд, срещу който ще се борим с всички сили. Докато имаме най-неработещата, скъпоструваща и неефективна тол система колкото и пъти да бъдат вдигнати тол таксите, приходите от тях няма как да запушат всички дупки. Необходимо е реформиране на тол системата и начина, по който се извършва пътното строителство в България.
Важно е да има стабилно правителство, но същото трябва да е наясно, че що се касае до транспортния бизнес у нас от първостепенно значение е да се защитят българските водачи и бизнес от несправедливостта наречена Пакет „Мобилност“ 1.
Наложително е властите да се заемат с проблемите по българските граници – чакането с дни край Русе и Видин е нехуманно и недопустимо. Камара на автомобилните превозвачи в България многократно повдига въпроса, както пред българските, така и пред румънските власти. Отношението и на двете страни към проблема е меко казано озадачаващо, защото за разрешаването му са необходими няколко стъпки, които просто не се предприемат.
По-рано през 2023 г. Европейската комисия предаде България на Съда на ЕС по три случая, свързани с прилагането на европейското законодателство. Един от предявените искове срещу нашата страна е за това, че България не е въвела в националното законодателство правилата за чисти превозни средства. По втория иск ЕК настоява Съдът на ЕС да се произнесе срещу нашата страна и Полша за това, че не са въвели в националното законодателство правилата за европейската услуга за електронно пътно таксуване. Като определени чиновници се опитват изключително некомпетентно да предлагат както на българското правителство, така и на законодателят норми, които освен, че са в разрез с европейските, създават допълнителен хаос и в без друго неясните правила.
Спешно трябва да се разреши и въпросът с нелоялната конкуренция на украинските превозвачи.
Както всички знаем – проблемите в българския транспортен бизнес не липсват. Липсват обаче реални действия за справянето с тях.
За да бъдат решени поставените по-горе проблеми е необходимо правителство с необходимата експертиза и воля, както и работещ парламент.