България и Румъния: Вървим заедно към Шенген. Целта е 01 януари 2024 г.

Posted by newsman
Category:

Кръгла маса на тема „България и Румъния в Шенген – въпросът е не дали, а кога?“ се проведе днес в Националния музей „Параход Радецки“ в гр. Козлодуй. Събитието е по инициатива на българските евродепутати Андрей Новаков, Емил Радев и румънския им колега Мари-Жан Маринеску. В събитието взеха участие Маринела Николова, кмет на община Козлодуй, кметът на Враца Калин Каменов, кметът на Кълъраш Санду Сорин, заместник-председателят на Окръжния съвет в Гюргево Кристиян Анкулеску, административният ръководител на община Гюргево Йонел Мускалу, изпълнителният директор на Търговско-промишлената палата Враца Мая Милова и изпълнителният директор на Камарата на автомобилните превозвачи в България Димитър Димитров.

По изчисления на Камарата на автомобилните превозвачи в България около 150 милиона евро са генерираните загуби само от преминаването на границата с Румъния. Колегите от Националния съюз на автомобилните превозвачи в северната ни съседка (UNTRR) изчисляват, че поредният отказ за влизане в Шенген ще доведе до 25-30% загуба на време, което генерира общи загуби от 2,41 милиарда евро за страната им. Загубата за един превозвач на ден за това, че един камион е задържан на границата е 200 евро.

2024 година е изборна за Европейския парламент. Това означава, че Европейската комисия и всички институции ще започнат работа след октомври-ноември 2024 г. Времето за действие е сега. Ако искаме да се присъединим към Шенген трябва да действаме незабавно, единно и разумно. България и Румъния могат и трябва да изградят обща концепция и политика за приемането си. За целта е необходимо да имаме доверие помежду си и да действаме като общност с една цел. Няма как Европа да ни вярва, ако ние не си вярваме.

Граничният контрол не може да се премахне изведнъж. Това е процес, който е и двустранен и национален. Изисква участие на всички институции и заинтересовани страни и организации. Ситуацията, в която се намираме е тест за зрелостта на ресорните министерства и държавни агенции. За съжаление аз не виждам в момента те да се държат така, сякаш влизането в Шенген е техен приоритет. От Камарата на автомобилните превозвачи в България не спираме да говорим за това в публичното пространство и по време на всички наши срещи. И по този начин не защитаваме личен, а национален интерес. Всеки български гражданин, всеки наш съсед от Румъния, трябва да разбере, че транспортният сектор не е частен бизнес, а национален интерес.

Посланията, които даваме на Европа, не работят в наша полза. Днес трябва да си отговорим на въпроса какво искаме – да бъдем развитата България в сърцето на Балканския полуостров, която със своето стратегическо разположение е притегателен център за капитали или да бъдем на опашката на Европейския съюз и да разчитаме на подаяния за оцеляване, а не за развитие.

България и Румъния могат да облекчат преминаването на границата помежду си, защото това е вътрешна граница за Европейския съюз. Ако изградим адекватен обмен на информация, достъп до данни и добра комуникация, опашките между двете държави ще изчезнат, преминаването ще стане бързо и ще изпратим послание, че сме готови, че работим и не правим компромис нито със законите, нито с процедурите, а ги прилагаме, но проявяваме мисъл и добра организация при регулирането на трафика и контрола.

На 13 декември 2022 г. Камарата на автомобилните превозвачи в България поиска премахване на граничния контрол между България и Румъния, след като ден по рано румънският Съюз на автомобилните превозвачи поиска същото. От този момент в публичното пространство се появиха множество коментари и изказвания, за това, че Румъния и България трябва да бъдат разделени по отношение на Шенген. „Разделяй и владей“ е принцип, който работи и който ще доведе България до пропастта. Ние в крайна сметка говорим за единен пазар, единен съюз. Считаме, че българското и румънското правителство трябва да продължат да работят заедно, не само защото ще имат по големи шансове занапред, ами ще имат по-големи шансове и по отстояване на своите позиции в бъдеще, не само за присъединяването в Шенген.

Вашият коментар

error: Content is protected !!
This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).