Представител на Камарата на автомобилните превозвачи в България взе активно участие за подпомагане изграждането на защитна позиция по разглежданите дела по “Мобилен Пакет I” в Съда на Европейския съюз

Posted by newsman
Category:

България, Литва, Унгария и Полша са част от държавите сезирали СЕС във връзка с явно противоречие на приетите норми с европейските принципи, практики, политики и действащо законодателство

Резултатът от пакет “Мобилност I”, за който многократно сигнализирахме, че ще настъпи, а именно ограничаване на конкуренцията, напълно потъпкване на основополагащите принципи на свободно движение в рамките на съюза, създаване на непропорционални мерки на фона на приетите зелени политики, вече не е просто една прогноза или вероятност. През последните два дни в Съда на ЕС се разгледаха множество дела, образувани от различни страни с един единствен предмет – нормите на пакет “Мобилност I”. Битката, която българските превозвачи започнаха още преди приемането на промените и продължават косвено чрез делата, заведени от българската държава, се пренесе в съдебната зала, в която ясно си пролича, че под призива за европейска солидарност и равно третиране се крие европейско лицемерие, което цели унищожаване на източноевропейския транспортен бранш.

Делата заведени от Република България са три и те са свързани със:
– задължението за връщане на превозното средство на всеки 8 седмици в държавата по установяване;
– организиране работния процес по начин, позволяващ на водачите да се връщат на всеки 4 седмици в държавата, в която е техния постоянния адрес и/или в експлоатационния център по установяване на дружеството, в което работят;
– специфичните правила за командироване на водачите, които са напълно неприложими и увеличават административната тежест и забраната за прекарване на нормална седмична почивка на борда на превозното средство, при липса на адекватна инфраструктура в цяла Европа, което задължава водачите да паркират на места, които застрашават техния живот и живота на участниците в движението.

Задълженията за връщането на превозното средство на всеки 8 седмици в държавата по установяване, както и задължителната почивка между два каботажни цикъла, ограничават допълнително предоставянето на международни транспортни услуги, като не само не запазват, но и връщат крачка назад либерализацията на сектора. По време на заседанията през последните два дни няколко пъти се повтори тезата, че пазарът е отворен и компаниите могат да пререгистрират фирмите си в друга държава от ЕС. Това разкри истинската цел на пакет “Мобилност I” – прехвърляне на данъците и осигуровките на транспортните компании от Източна Европа в страни от Централна и Западна Европа.

Какви са резултатите върху българския транспортен сектор до момента:
– Разходите за настаняване, паркинг, ТОЛ такси и други в резултат на прилагането на разпоредбите на Пакет “Мобилност I” нараснаха с 87%.
– Административните разходи нараснаха със 104%.
– Разходите за гориво се увеличиха с 40% и това се равнява на 217 милиона евро.
– Загубата на доход, в резултата на празни курсове и връщане на превозното средство, отговарят на увеличение от 79%, което се равнява на 476 милиона евро.
– Нарасна нуждата от допълнителни превозни средства и наемане на още персонал, за да бъдат в състояние транспортните компании да поддържат определени нива на рентабилност и да поемат курсовете на задължително връщащите се превозни средства. Това би била чудесна инвестиционна програма, ако не бяха факт генерираните допълнителни разходи за милиони евро.

Димитър Димитров, изпълнителен директор на Камарата на автомобилните превозвачи в България, припомни от Люксембург, че 91% от транспортните компании в България притежават между 1 и 10 превозни средства. Изискванията по пакет “Мобилност” практически ще изхвърлят тези оператори от пазара, защото те стават неконкурентоспособни. Изискванията са дискриминационни и не са наложени на база анализ на транспортния сектор и неговите характеристики. Резултатите го доказват – криза за водачи, която засяга цяла Европа, покачване на цените, празни курсове, които се отразяват върху въглеродния отпечатък, разхода на гориво и цената на стоките и услугите.

Вашият коментар

error: Content is protected !!