На първото заседание на комисията по транспорт и съобщения в Народното събрание, КАПБ за пореден път постави въпросите си относно тол системата
Още на първото заседание на парламентарната комисията по транспорт и съобщения, което се проведе вчера и на него присъстваха министърът на транспорта и съобщенията Христо Алексиев, заместник-министъра на транспорта и съобщенията Николай Найденов, заместник-министър на транспорта и съобщенията Красимир Папукчийски и браншовите организации в сектор „Транспорт“, Камара на автомобилните превозвачи в България, отправи наболелите за всички превозвачи въпроси свързани с тол системата в България.
На заседанието Димитър Димитров – изп. директор на КАПБ, обърна внимание на публично изнесената информация от Националното тол управление, че за 2021 г. са издадени над 427 хил. електронни фиша, а за 2022 г. до този момент електронните фишове са над 373 хил., това е изключително притеснителен факт, защото размерът на санкциите по тях е 2500 лв. за юридически лица и/или 1800 лв. за физически лица, което при проста сметка означава, че при издадени 800 000 електронни фиша с размер на санкцията 2500 лв., това възлиза на 2 млрд. лв. Това е пряко доказателство, че тол системата у нас не генерира приходи по европейски модел – от такси от транзитния трафик, а от глоби. Глоби, които са изключително несъразмерни на база на липсата на пътища, техническата неизправност на машинките и неправилното функциониране на системата.
Димитров за пореден път заяви пред депутатите и министърът, че моделът на компенсаторните такси у нас е компрометиран. Той припомни, че е необходимо въвеждането на възможността за предеклариране и посочи, че е от голяма важност да бъдат приети предложените измененията на Закона за автомобилните превози, с които да се отговори на влезлите в сила през месец февруари тази година европейски изисквания за командироването на водачите.
Отново поставихме и въпроса за отстъпки от цената на горивото за юридически лица, защото това е единственият ефективен начин крайният потребител да получи по-евтини стоки. Припомняме ви, че България е единствената страна в ЕС, която не подпомогна бизнеса си в битката с непоносимите цени на горивата.