МРРБ трябва да се среща и да обсъжда инфраструктурните проблеми и начините за тяхното разрешаване с представителите на бранша
Министерство на регионалното развитие и благоустройството трябва да провежда регулярни срещи с транспортния бранш, за да чуе гласа и разреши проблемите на транспортния сектор.
През изминалата седмица от прессъобщение на Министерство на регионалното развитие и благоустройството, разбрахме че на 25 октомври 2022 г. се е провела среща между министър арх. Иван Шишков, представители на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация, Агенция „Пътна инфраструктура“ /АПИ/ и една единствена браншова транспортна организация.
Не намираме логично обяснение за тези действия, при положение, че голяма част от организациите в сектора са се доказали като лоялен и коректен партньор на МРРБ. Краткият престой на арх. Шишков като министър не може да е извинение за непознаване на заинтересованите страни, още повече, че имаме многобройни кореспонденции с довереното му ведомство и сме членове на работната група за тол системата към МРРБ.
В Камара на автомобилните превозвачи в България остава неприятното усещане, че министърът е провел среща само с една единствена организация просто, защото не желае да се повдигат неудобни за него теми и въпроси. От самото прессъобщение става ясно, че на срещата са обсъждани ремонтните дейности в момента на пътя Мездра – Ботевград и отклоняване на трафика от отсечката.
Твърдо заявяваме, че е недопустимо в тази част от годината тежкотоварните автомобили да бъдат пренасочени през прохода „Петрохан“, както и да бъдат принуждавани да заобикалят повече от 100км. по пътища, които очевидно не са предназначени за подобен интензитет от тежкотоварен трафик.
Въпросите ни към арх. Шишков са следните:
- До кога тежкотоварните превозвачи ще са принудени да минават през прохода „Витиня“, вместо да използват автомагистрала „Хемус“?
- Какво се случва с публично поетите ангажименти пред транспортния бранш от вицепремиера Христо Алексиев за премахване на част от второкласните пътища от обхвата на тол системата, въвеждане на отстъпки за изминато разстояние на територията на Република България и премахване на планираното увеличение на цените от 1 януари 2023г.?
- Кога МРРБ и АПИ ще започнат да спазват европейското законодателство и по-конкретно Регламент 2020/204 и ще предоставят възможност за предеклариране на незаплатени тол сегменти? Обръщаме внимание, че регламентите по своя характер са наднационални и имат пряко действие за всички държави-членки на Европейския съюз, без значение дали са транспонирани в националното законодателство.
- Планирате ли увеличение на обхвата на тол системата, а именно въвеждане на част от третокласните пътища и ако не, защо вашият ресорен заместник-министър Захари Христо анонсира публично на провело се на 20 октомври в хотел „Вега“ събитие, че МРРБ планира въвеждането на част от третокласните пътища в обхвата на тол системата?
- Ще има ли финансиране за зимно поддържане на пътищата или шофьори на камиони отново ще рискуват живота си заради липса на пари и държавно безхаберие?
Очакваме, в кратък срок, отговорите на арх. Шишков на поставените по-горе въпроси или в писмен вид, или под формата на среща, най-малкото защото така повелява професионализмът, който вече ние поставяме под голямо съмнение, на един министър. Също така очакваме в следващите няколко дни да получим логично обяснение защо срещата се е провела в този формат или ако няма такова то поне публично извинение, че не сме били поканени.
Арх. Шишков трябва да бъде наясно, че при липса на обратна връзка от негова страна официално ще поискаме оставката му.