„Въпроси и отговори“ на Европейската комисия разясняват правилата относно връщането на превозното средство в страната-членка на установяване на всеки 8 седмици

Европейската комисия публикува „Въпроси и отговори“, които разясняват правилата относно връщането на превозното средство в страната-членка на установяване на всеки 8 седмици. Тук може да откриете оригиналният текст на английски език.

За Ваше улеснения екипът на Камара на автомобилните превозвачи в България преведе текста на ЕК: 

  •           За кои превозни средства се отнася правилото?

Правилото за връщане на превозното средство на всеки 8 седмици се прилага за всички  моторни превозни средства или композиции от превозни средства, използвани за международен превоз на стоки срещу наем или възнаграждение, които напускат държавата-членка на установяване, и които са на разположение на автомобилните превозвачи на товари. А също и за МПС, конструирани и оборудвани, така че да са подходящи за превоз на повече от девет лица, включително водача и предназначени за международен превоз на пътници срещу заплащане, или иначе казано – автобуси.

ЕК допуска изключения в следните случаи, освен ако в местното законодателство на държавата-членка изрично не е предвидено друго за упражняване на професията:

Правилата за връщане на превозни средства не се отнасят до собственици, които оперират с МПС или състави от превозни средства, чиято допустима максимална маса не надвишава 2,5 тона. Превозни средства, използвани от предприятия, извършващи услуги за автомобилен превоз на пътници изключително за нетърговски цели или които имат основна дейност, различна от автомобилния превоз на пътници. МПС с разрешена максимална скорост не повече от 40 км/ч.

Съгласно регламента всеки автомобилен превоз, за който собственикът му не получава пряко или косвено възнаграждение, и който не генерира пряко или косвено никакви приходи за водача на превозното средство или за други, и който не е свързан с професионална дейност, се счита за превоз с нетърговски цели.

  •           Къде трябва да бъде върнато превозното средство?

Превозното средство следва да бъде върнато в един от експлоатационните центрове в държавата-членка на установяване на предприятието, чиято собственост е превозното средство.

Държавата-членка на установяване се отнася до държавата-членка, в която е установено предприятието, независимо дали неговият транспортен ръководител произхожда от друга държава. Това е държавата-членка, която е предоставила на предприятието лиценза да участва в професия автомобилен превозвач съгласно член 11, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 1071/2009.

Изискването се счита за неизпълнено, тогава, когато превозното средство се върне в клон или дъщерни дружества в държава-членка, различна от държавата членка на установяване.

Превозното средство може да се връща всеки път в същия или в различен експлоатационен център в държавата-членка, където е учредено предприятието. 

  •       Колко време трябва да престои превозното средство след като бъде върнато?

Регламентът не уточнява продължителността на времето, за което превозното средство трябва да се върне, което следователно може да означава и много кратък период на престой, при условие че са спазени правилата за времето на шофиране. посочени в Регламент (ЕО) № 561/2006. Когато връщането се планира, то може да бъде комбинирано с някои дейности, които трябва да бъдат извършени. Като: поддръжка на превозното средство, технически преглед или приключване на транспортна операция в държавата-членка на установяване, за да се оптимизират операциите.

Освен това, правилото за връщане в държавата-членка на установяване, не следва да изисква конкретен брой на операциите, които ще се извършват в държавата-членка на установяване, или пък да ограничават възможността на превозвача да предоставя услуги на целия вътрешен пазар. За предпочитане е цикълът за такива връщания да бъде синхронизиран със задължението на транспортното предприятие в Регламент (ЕО) № 561/2006 да организира дейността си в начин, който позволява на водача да се връща у дома поне веднъж на всеки четири седмици, така че и двете задължения да могат да бъдат изпълнени чрез връщане на водача заедно с превозното средство поне на всеки втори четириседмичен цикъл. 

  •           Как трябва да бъде върнато превозното средство?

Разпоредбата не уточнява как трябва да се върне превозното средство. Следователно може да се върне по всякакъв начин. Например чрез влак, ферибот или автотранспорт.

  •           Как се калкулира 8-седмичният период?

Превозното средство трябва да бъде върнато в един от експлоатационните центрове на предприятието в неговата държава-членка по установяване най-малко в рамките на осем седмици след напускане на тази държава членка.

Съгласно правилата на ЕС за изчисляване на периоди, дати и срокове, общият период от 8 седмици започва да тече от 00:00 ч. на деня, следващ напускането на превозното средство от държавата-членка на установяване и приключва в края на същия ден от осмата седмица. Следователно превозното средство трябва да се върне към своя експлоатационен център или до всеки друг експлоатационен център на предприятието в държавата-членка по установяване, най-късно в 23:59 на същия ден осем седмици по-късно.

Пример: ако превозното средство напусне държавата членка на установяване по всяко време във вторник, 29 март 2022 г., то трябва да се върне в някой от експлоатационните центрове на предприятието в държавата по установяване най-късно до 23:59ч. в сряда, 25 май 2022 г.

  •           Как официалните празници и уикендите се отнасят до правилото за връщане на превозното средство?

Съгласно правилата на ЕС за изчисляване на периоди, дати и крайни срокове, ако последният ден от периода, изразен в седмици, е официален празник, събота или неделя, периодът приключва с изтичането на последния час от следващия работен ден. Като се има предвид, че задължението се отнася до връщането на превозното средство в държавата-членка на установяване, само официалните празници в тази държава членка са от значение.

Пример: ако превозното средство напусне оперативния център по всяко време в петък, 25 март 2022 г., периодът от 8 седмици ще приключи в събота, 21 май 2022 г. Въпреки това, тъй като последният ден от този период е събота, периодът се счита за приключил в 23:59 ч. на следващия работен ден, а именно понеделник, 23 май 2022 г.

Как ще бъде осъществяван контрол?:

  •   Как превозвачите могат да докажат, че са изпълнили задължението си за връщане на превозното средство?

От компетентните органи на държавата-членка, в която е установено транспортното предприятие, се изисква извършване на необходимите проверки, за да следят за спазване на изискването. Компетентните органи на други държави-членки, където се намират превозните средства също трябва да проверяват дали изискването се изпълнява. За тази цел, те могат да използват всички средства за проверка дали е спазено задължението за връщане на камиона.

От транспортните предприятия се изисква да разполагат с доказателства, че превозните средства, с които разполагат, се връщат в един от оперативните центрове в тяхната държава-членка на установяване най-малко в рамките на осем седмици след напускане на държавата-членка.

В случай на проверка на пътя, превозвачът трябва винаги има възможност да докаже спазването на задължението на по-късен етап чрез документи и налични доказателства в помещенията на предприятието. Съответните органи на държавата-членка, където е регистрирано транспортното предприятие са задължени да си сътрудничи с всеки друг орган.

Пълната оценка на тези доказателства се прави от контролния орган на държавата-членка, в която е установено предприятието, под контрола на съответните съдебни власти.

На практика, предприятията/превозвачите могат да представят, при поискване от властите, всеки документ, доказващ местоположението на превозното средство на мястото на установяване през последните 8 седмици и/или на всеки 8 седмици. Тези документи могат да бъдат например тахографски записи или дежурни списъци на шофьорите, или товарителници. 

  • Може ли записите на тахографа да служат като доказателство за връщането на превозното средство?

Данните от тахографа могат да се използват като доказателство, за да се покаже, че дадено превозно средство се е върнало в държавата-членка, където е установено предприятието.

Данните от тахографа могат да се използват допълнително, за да покажат, че превозното средство се е върнало в експлоатационен център на предприятието в държавата-членка по установяване.

В случай на крайпътна проверка, предприятието трябва винаги да има възможност да докаже изпълнение на задължението на по-късен етап чрез документи и доказателства.

  •    Как трябва да се осъществява сътрудничеството между държавите-членки?

Когато наличните данни в превозното средство или при водача не са достатъчни, за да удостоверят съответствието или несъответствието с разпоредбите на правилото за връщане на превозното средство, проверка на спазването на правилото за връщане на превозното средство, следва да се осъществява чрез сътрудничество между контролния орган на държавата-членка, в която превозното средство е проверено и компетентните органи на държавата-членка, в която е установено предприятието.

Компетентните органи на държавите-членки имат задължението съгласно член 18 от Регламент (ЕО) № 1071/2009 да си сътрудничат тясно и бързо да си предоставят взаимна помощ и всякаква друга информация, с цел да се улесни прилагането и изпълнението на този регламент. Компетентният орган на всяка държава-членка трябва специално да отговаря на исканата информация от всички компетентни органи на други държави-членки и да извършват проверки, инспекции и разследвания относно спазването на изискванията по пътищата.

Вашият коментар

error: Content is protected !!
This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).