„Въпроси и отговори“ на Европейската комисия разясняват правилата за каботаж, които влязоха в сила от 21 февруари 2022 г.

Европейската комисия публикува „Въпроси и отговори“, които разясняват правилата за каботаж влезли в сила от 21 февруари 2022 г., като тук може да откриете пълния текст на английски език.

За ваше улеснение в следващите дни, в поредица от постове, екипът на Камара на автомобилните превозвачи в България ще ви запознае с разясненията от Комисията на български език, като по-долу може да видите в трета част.

Кога започва и кога приключва седем дневния каботажен период?

Важно е да отбележим, че понятието „ден“, което е посочено в Регламента се отнася за календарен ден, а не за 24-часов период. Следователно – 7-дневният период започва в 00:00 ч. в деня, който следва изпълнението на входящия международен превоз. Така каботажната операция трябва да приключи най-късно в 23:59 ч. на седмия ден от започването ѝ.

На практика това означава, че ако входящият международен превоз се извършва по всяко време в даден понеделник, каботажните превози трябва да приключат в края на следващия понеделник.

Тъй като календарните дни са тези, които се вземат предвид, в държави-членки, където периодът включва официални празници или дни, в които трафикът е ограничен или забранен, възможността за извършване на каботажни операции може да бъде по-ограничена.

Как се калкулира седем дневният каботажен период, когато входящия международен транспорт или каботажната операция включва няколко точки за разтоварване?

Когато входящият международен превоз съдържа няколко точки за разтоварване, изпълнението на входящия международен превоз се отнася до последното разтоварване. Правилото е идентично и за края на каботажните операции – последното  разтоварване в хода на финалната каботажна операция трябва да се извърши най-късно в 23:59 ч. на седмия ден след деня на последното разтоварване на входящия международен превоз.

Как се калкулира четири дневният период на „охлаждане“ след приключване на каботажната операция?

На превозвач е забранено да извършва каботажни операции със същото превозно средство в същата държава-членка в рамките на четири дни след края на каботажната операция. Целта на тази разпоредба е да се избегнат последователни международни превози, които позволяват на превозвачите да извършват постоянно каботажни операции. Съответно, тази разпоредба не засяга правото да се извършват три последователни каботажни операции в приемащата държава-членка в рамките на седемте дни след входящ международен превоз при условие, че са изминали четири дни от последното разтоварване в предходния период на каботажните операции извършени в тази държава-членка.

Периодът за „охлаждане“ от 4 дни се прилага всеки път, когато каботажната операция завърши и превозното средство напусне приемащата държава-членка, независимо дали е извършило само една или повече каботажни операции. Периодът на охлаждане започва да се прилага индивидуално за всяка държава-членка, в която е извършен каботаж, дори ако в тази държава-членка е извършена само една каботажна операция.

По време на периода на „охлаждане“ е възможно да се извършват каботажни операции в друга държава-членка. Също така е възможно превозвачът да извърши една или няколко трансгранични операции от или до държавата-членка, където е извършен каботажът (съответно до или от друга държава-членка или трета страна) в рамките на периода от 4 дни, или да премине транзит през държавата-членка, в която е извършен каботажът, без обаче да се извършват каботажни операции.

На практика, ако превозвачът извършва каботажна операция в държава-членка А след международен транспорт, след това извършва друга каботажна операция в държава-членка Б, той не може да извърши каботажна операция в държава-членка А в рамките на четири дни след края на каботажната операция в държава-членка А. След каботажната операция в държава-членка Б, той може да преминава транзитно през двете държави-членки А и Б и може да извършва нови международни превози към тези държави-членки. В последния случай обаче няма да бъде разрешено да се извършват нови каботажни операции в държава-членка А или Б до четири дни след разтоварването на последната каботажна операция в тази държава-членка.

Периодът на „охлаждане“ започва от края на каботажната операция, предхождаща напускането от съответната държава-членка. Когато има няколко точки за разтоварване в рамките на една каботажна операция, последното разтоварване трябва да бъде взето под внимание. Също така в този случай трябва да се вземат предвид календарните дни, а не само периодът от 24 ч. Следователно отчитането на 4-дневния период на „охлаждане“ започва от 0:00 ч. в деня след извършването на последната каботажна операция в съответната държава-членка – или на последното разтоварване, когато има множество точки за разтоварване завършва в 23:59 ч. на четвъртия ден.

На практика това означава, че ако последната каботажна операция се извърши по всяко време в даден понеделник, периодът на „охлаждане“ приключва в края на следващия петък, а каботажните операции могат да се възобновят от събота в 0:00 ч.

Как се броят официалните почивни дни и уикендите взети предвид при изчисляването на посочените периоди според Регламент 1072/2009?

След извършване на международен транспорт до държава-членка, ако превозвач влезе в друга държава-членка в четвъртък, периодът от три дни предвиден в чл.8, ал. 2  в Регламент (ЕО) № 1072/2009 започва да тече в 00:00 ч. в петък и ще приключи в 23:59 ч. в неделя. Тъй като последният ден от този период е неделя, се счита, че периодът приключва в 23:59 ч. на следващия работен ден, а именно понеделник.

Ако в петък след влизането на този водач в друга държава-членка е официален празник във въпросната държава-членка, периодът допълнително се удължава до вторник в полунощ, предвид факта, че всеки период от два или повече дни трябва да включва най-малко два работни дни, а официалните празници, събота и неделя не се считат за работни дни.

Ако след извършване на международен транспорт до държава-членка водачът влиза в друга държава-членка във вторник, но петък е официален празник в тази държава-членка, същият период от три дни, приключва в 23:59 ч. на следващия работен ден, който ще бъде понеделник.

Същите правила се прилагат за периода от 7 дни, и за 4-дневния период на „охлаждане“.

Правилото, според което, ако последният ден от периода на „охлаждане“ е официален празник, неделя или събота, периодът приключва с изтичане на последния час на следващия работен ден, не се прилага за периоди, изчислени с обратна сила, като периода от четири дни преди международния превоз.

Вашият коментар

error: Content is protected !!
This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).