Предложените от МРРБ промени при налагането на компенсаторни такси са несъвместими с европейските правила

Министерството на регионалното развитие и благоустройството предлага промени при налагането на компенсаторни такси на водачите на тежкотоварни превозни средства над 3,5 т. Това става ясно от публикуваните за обществено обсъждане текстове от Закона за пътищата, които са внесени от ресорното министерство. Предложените промени обаче за пореден път са опит за по-високи санкции за сметка на непълното прилагане на европейските правила.

МРРБ предлага при частично недекларирани тол сегменти, в рамките на един ден, когато превозвачът има сключен договор с национален доставчик на услуга (НДУ) за плащане на тол такси, на собственика или ползвателя да се предостави възможност да заплати 50% от максималната тол такса в срок до 7 дни от установяване на нарушението. В случай че е налице пълно неподаване на тол данни за един календарен ден, собственикът или ползвателят ще трябва да заплати пълният размер на максималната тол такса.

В Регламент (ЕС) 2020/204 на Комисията относно подробните задължения на доставчиците на Европейската услуга за електронно пътно таксуване ясно е посочено, че при всеки възникнал проблем с бордово устройство и недеклариране на определени тол сегменти, националният доставчик на услуга е задължен да уведоми своя клиент незабавно, преди налагането на каквато и да било санкция и както е в редица европейски държави да му предостави възможност за предеклариране на незаплатените пътни участъци. Българската реалност не е такава, и към този момент БГТОЛ директно налагат безпрецедентно високи глоби от 750 лв., за нарушение на стойност 2, 3 или 5 лв.

Предложените от Министерството промените предвиждат превозвачите отново да плащат глоба под формата на „максимална тол такса“ за недекларирани тол сегменти не по тяхна вина.

Според Регламента НДУ информират структурите, събиращи пътни такси, за евентуалните затруднения при установяването на данни от декларацията за пътните такси, свързани с приемането на спътникови сигнали.

Камара на автомобилните превозвачи в България за пореден път апелира отговорните институции да спазват европейските разпоредби и да се съобразят с факта, че на страната ни ѝ е нужна тол система с философия, така че нейното функциониране да бъде ефективно.

Данните на тол управлението са категорични, че тол системата в България се издържа само и единствено от размера на събраните глоби, но не и от приходите за заплатени тол сегменти. С предложенията на МРРБ се прави опит тази тенденция да бъде запазена.

  

Вашият коментар

error: Content is protected !!
This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).