Европейската комисия започва проверка след сигнали на КАПБ до български евродепутат
Председателят на Европейската комисия Урсула фон ден Лайен е разпоредила проверка на държавите, които неправомерно налагат глоби и изискват от тях да доказват къде е извършена задължителната седмична почивка. До тук се стигна след като Камара на автомобилните превозвачи в България сезира българския евродепутат Андрей Новаков, който е отправил запитване към Европейската комисия.
На провелата се през месец юли 2021 г. национална среща на КАПБ, чийто гост беше и Андрей Новаков, бяха изтъкнати редица проблеми, които затрудняват бранша след като ЕС въведе законодателния пакет „Пакет Мобилност 1“. Камара на автомобилните превозвачи в България многократно е сигнализирала, че изискването за седмична почивка извън работното място т.е. превозното средство е незаконосъбразно, тъй като в официалното тълкуване на разпоредбата Европейската комисия отбелязва изрично, че шофьорите не са длъжни да доказват къде са прекарали седмичната си почивка.
Дискриминационни спрямо източноевропейските представители на транспортния бранш са и останалите мерки в „Пакет Мобилност 1“. Пример за това е Директивата на командироване за транспортни операции, които нямат връзка с държавата по установяване, тоест не започват или не приключват в държавата на установяване на транспортния превозвач, както и задължителен период от 4 дни на почивка между два каботажни цикъла. Както и задължението транспортното средство да бъде връщано от станат, в която е регистрирано на всеки 8 седмици.
В писмото си до Андрей Новаков председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се ангажира ресорните служби да извършат проверка и да влязат в контакт с властите в държавите-членки, от които има получени сигнали. Конкретен резултат по предприетите действия се очаква максимално скоро.