КАПБ от Тирана: Дигитализацията е единственото решение за сигурността на границите и свободното движение на стоки
Албания беше домакин на 43-тата Генерална асамблея на BSEC-URTA, където участваха повече от 40 представители на страни-членки на Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество.
Основен акцент в програмата са възможностите за дигитализация на транспортния сектор. Това е единствената възможност за справяне с опашките по границите, натрупването на излишна административна и бюрократична тежест, елиминиране на възможностите за корупция и повишаване сигурността на границите.
Международната система eTIR има за цел да осигури сигурен обмен на данни между националните митнически системи, свързани с международния транзит на стоки, превозни средства или контейнери.
eCMR или електронна товарителница е цифрово решение, което позволява на водачите да премахнат необходимостта от попълване на товарителници на ръка в хартиен формат. Този електронен документ улеснява цифровизацията на автомобилния транспорт.
Внедряването на подобни системи и документи среща съпротивата на националните митнически власти. През следващите месеци членовете на BSEC-URTA ще насочат усилията си към правителствата, за да може разбирането за дигитализация да даде резултат.
Кристина Димитрова, представител на Камарата на автомобилните превозвачи в България, запозна участниците с предложението на Комисията по транспорт и туризъм на Европейския парламент за създаване на европейски норматив за обработка на тежкотоварни автомобили на гранични контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) от максимум 1 минута. “60 секунди са възможен срок за обработка само чрез електронен обмен на данни между митническите власти. Това е и сигурен механизъм за повишаване на сигурността и сътрудничеството между митническите власти”, заяви Димитрова. България и Румъния страдат от частичното приемане в Шенген. “Очевидно транспортният сектор има нужда от полагането на общи усилия и съвместни инициативи. Гласът на превозвачите може да бъде чут и Петицията за обработка на камион за 1 минута е само един от примерите”, допълни тя.
По време на събитието участниците посетиха пристанище Дурас. Възможностите, които интермодалният транспорт предоставя могат да оптимизират оперативните разходи и времето за превоз. Добър пример за това е RoRo терминалът в Констанца, Румъния, който скоро ще заработи.