Преди броени дни в Баку се проведе 42-рото заседание на Общото събрание на Bsec-Urta
31
окт.
Преди броени дни в Баку се проведе 42-рото заседание на Общото събрание на Bsec-Urta. Сред делегатите присъства и Кристина Димитрова от Камарата на автомобилните превозвачи в България. Две основни теми се откроиха в програмата – дигитализацията на превозните документи и подобряване на транспортната свързаност между Азия и Европа. Членовете на международната организация са насочили изцяло своите усилия върху създаване на процедури, които да облекчат националните и европейски власти, които очевидно боксуват на границите и с това затрудняват транспорта и неимоверно и излишно повишават неговата цена.
Подобряването на свързаността между Централна Азия и Европа е основен приоритет пред международните организации. Доброто сътрудничество между националните и европейски власти и митническите агенции с организации като Bsec-Urta и IRU улеснява преминаването на границите по основните сухопътни и морски маршрути и помага на транспортния сектор да преодолее нарастващия трафик на граничните пунктове и тежките последствия от геополитическите предизвикателства на 2023 г. Кризата в нашата индустрия е неизбежна поради липсата на професионални водачи, трудностите при наемането на работна ръка от трети страни, хаоса, който мерките от пакет “Мобилност” създадоха, и несигурността и невъзможността за свободен превоз на пътници и товари заради военните конфликти. Тези фактори имат финансово изражение върху цената на стоките и формират покачването на инфлационния индекс в целия свят.
За организации като Bsec-Urta и IRU, както и за всички техни международни членове, сред които и Камарата на автомобилните превозвачи в България, е време за спешни и експертни решения, които ще променят целия транспортен сектор. Дигитализацията на документите за превоз е спешна необходимост, която ще облекчи времето, което превозните средства прекарват на граничните пунктове. Чрез въвеждането на eCMR, eTIR и е-визи за професионалните водачи контролът ще бъде засилен чрез средствата на модерните технологии, ще бъдат намалени възможностите за човешка грешка, както и ще се елиминират евентуални опити за корупционни практики. В същото време спестеното време в изчакване ще се отрази положително върху намаляване цената на услугата и ще облекчи работата и условията на труд на професионалните водачи.
Свободния преход на стоки е втората тема, която занимава членовете на Bsec-Urta и IRU. За стоки от Азия досега активно се използваше т.нар. Северен транспортен коридор, който след началото на военния конфликт в Украйна е неизползваем. Инициативата за Среден транспортен коридор, който свързва Турция и Кавказкия регион през Грузия и Азербайджан, пресича Каспийско море, пресича Централна Азия и достига до Китай, е най-значимия опит за съживяване на древния Път на коприната. Трасето включва железопътен и сухопътен транспорт съответно през Грузия, Азербайджан и Каспийско море (пресичайки каспийския транзитен коридор) и достига до Китай по маршрута Туркменистан-Узбекистан-Киргизстан или Казахстан. По този маршрут пристанищата Баку/Алат (в Азербайджан), Актау/Курик (в Казахстан) и Туркменбаши (в Туркменистан) са основните точки на мултимодален транспорт по Каспийския транзитен коридор.
За една година от приблизително 10 милиона контейнера, които се транспортират от Китай до Европа, 96% използват преход по вода, а останалите 4% използват Транссибирската железница, известна още като Северен коридор. Като търговски път между Азия и Европа Средният коридор е по-икономичен и по-бърз в сравнение със Северния, защото намалява разстоянието с 2000 км, предлага по-благоприятни климатични условия и съкращава времето за пътуване с 1/3 (15 дни) в сравнение с морския път. Освен това Средният коридор предлага големи възможности за товарния трафик в Азия, така че товарите да могат да достигнат до Близкия изток, Северна Африка и Средиземноморския регион, като се възползват от пристанищните връзки в Турция.
В контекста на развитието на Средния коридор в рамките на Общото си събрание Bsec-Urta прие членството на Асоциацията на международните автомобилни превозвачи на Туркменистан (THADA) със статут на наблюдател.