ЕК одобри Програма „Транспортна свързаност“

След година закъснение – заради Ковид и политически вихрушка у нас, Европейската комисия одобри Програма „Транспортна свързаност“ на стойност 1,61 млрд. евро. Това би трябвало да бъде чудесна новина за транспортния бранш у нас, но не е, най-вече заради липсата на каквато и да било визия.

Камара на автомобилните превозвачи в България, многократно е изказвала мнение, че без визионерство в сектор Транспорт, страната ни ще продължава да затъва в икономическото блато. И това има своето просто обяснение –  транспортът е в основата на всичко. от производството, през доставката до получаването на даден продукт. Обикновено, визионерството, просперитетът и постигането на високи стандарти се нуждаят от средства. Именно за това можеха да се използват заложените 1,61 млрд. евро.

Но за пореден път „изпуснахме влака“.

Програма „Транспортна свързаност“ е със 7-годишен програмен период. Време, което е напълно достатъчно да се поднови тежкотоварният автопарк у нас, чрез субсидиране или по някакъв друг начин. „Зелените“ правила, които се налагат от ЕС в един момент ще се окажат непосилни за изпълнение от българския превозвач, защото „чистите“ тежкотоварни превозни средства, са изключително скъпи. Както може да се досетите, подобна мярка не е намерила място в Програмата.

Няма никаква стратегия за изграждането на паркинги и съоръжения за отдих около ГКПП-тата в страната, където шофьорите на камиони да изчакват своя ред безопасно и без риск за живота на нито един участник в движението.

За сметка на това изграждането на пътища намира своето основно място в Програмата. Пътища със спорно качество.

Трябва да подчертаем и нежеланието на ведомствата да не приемат нито едно от многото предложения на бранша, които отправихме към тях.

Вашият коментар

error: Content is protected !!
This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).