Бъдещето на транспортния сектор e неясно
Бъдещето на транспортния сектор е неясно. От години браншът е поставен пред огромни предизвикателства.Това заяви Димитър Димитров изпълнителен директор на Камара на автомобилните превозвачи в България по време на международната конференция Pria Logistics & Transportations Conference Bulgaria. В нея участие взеха представители на транспортния и логистичен бранш от България и Румъния.
Сътресенията в сектора започнаха с въвеждането на Пакет „Мобилност“, който в крайна сметка не успява да оправдае социалните елементи, с които беше въведен. Междувременно на преден план излязоха лобистките интереси на страните, които прокараха промените. Благодарение на това Европа е изправена пред предизвикателствата, с които се сблъска Великобритания при излизането си от Европейския съюз – липсата на работна ръка в транспортния сектор. По време на своето изказване Димитров подчерта, че мерките за прибиране на водачите и тежкотоварните превозни средства в страните, от които са тръгнали всъщност създава повече проблеми за бизнеса и самите водачи. Той припомни и общите усилия на всички превозвачи от Източна Европа, които се обединиха срещу Пакета, но в крайна сметка аргументите на сектора не бях чути от европейските администрации.
Пандемията породена от Covid – 19 също преструктурира веригите на доставки. Наложиха се превози на по-кратки разстояния, а заради безопасността и надеждността шофьорите бяха задължени да притежават т.нар. „Зелен сертификат“. Пазари като Италия със седмици бяха затворени, което за щастие вече не е така и транспорта до голяма степен се възстанови от това сътресение.
Войната в Украйна пък наруши вече утвърдени вериги на доставки. Забраната за внос/износ на руски стоки в Европейския съюз наложи Беларус като своеобразен хъб, където стоките се претоварват, а в някои случаи полуремаркета дори се разкачват от влекачи с регистрация в ЕС и се закачват на влекачи с руска регистрация. За съжаление обаче българските власти, за разлика от европейските, не предприемат никакви действия за овладяване ръста на цените на горивата, породен от войната в Украйна.
Изпълнителният директор на КАПБ подчерта и предизвикателствата, които предстоят пред бранша заради „Зелената сделка“. Не е ясно какъв тип превозни средства ще заменят утвърдилите се тежкотоварни превозни средства с двигател с вътрешно горене, тъй като те представляват най-удобният начин за транспорт и доставка на стоки.