Бъдещето на транспортния сектор e неясно

Бъдещето на транспортния сектор е неясно. От години браншът е поставен пред огромни предизвикателства.Това заяви Димитър Димитров изпълнителен директор на Камара на автомобилните превозвачи в България по време на международната конференция Pria Logistics & Transportations Conference Bulgaria. В нея участие взеха представители на транспортния и логистичен бранш от България и Румъния.

Сътресенията в сектора започнаха с въвеждането на Пакет „Мобилност“, който в крайна сметка не успява да оправдае социалните елементи, с които беше въведен. Междувременно на преден план излязоха лобистките интереси на страните, които прокараха промените. Благодарение на това Европа е изправена пред предизвикателствата, с които се сблъска Великобритания при излизането си от Европейския съюз – липсата на работна ръка в транспортния сектор. По време на своето изказване Димитров подчерта, че мерките за прибиране на водачите и тежкотоварните превозни средства в страните, от които са тръгнали всъщност създава повече проблеми за бизнеса и самите водачи. Той припомни и общите усилия на всички превозвачи от Източна Европа, които се обединиха срещу Пакета, но в крайна сметка аргументите на сектора не бях чути от европейските администрации.

Пандемията породена от Covid – 19 също преструктурира веригите на доставки. Наложиха се превози на по-кратки разстояния, а заради безопасността и надеждността шофьорите бяха задължени да притежават т.нар. „Зелен сертификат“. Пазари като Италия със седмици бяха затворени, което за щастие вече не е така и транспорта до голяма степен се възстанови от това сътресение.

Войната в Украйна пък наруши вече утвърдени вериги на доставки. Забраната за внос/износ на руски стоки в Европейския съюз наложи Беларус като своеобразен хъб, където стоките се претоварват, а в някои случаи полуремаркета дори се разкачват от влекачи с регистрация в ЕС и се закачват на влекачи с руска регистрация. За съжаление обаче българските власти, за разлика от европейските, не предприемат никакви действия за овладяване ръста на цените на горивата, породен от войната в Украйна. 

Изпълнителният директор на КАПБ подчерта и предизвикателствата, които предстоят пред бранша заради „Зелената сделка“. Не е ясно какъв тип превозни средства ще заменят утвърдилите се тежкотоварни превозни средства с двигател с вътрешно горене, тъй като те представляват най-удобният начин за транспорт и доставка на стоки.  

Вашият коментар

error: Content is protected !!
This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).