„Въпроси и отговори“ на Европейската комисия разясняват правилата за каботаж, които влязоха в сила от 21 февруари 2022 г.
Европейската комисия публикува „Въпроси и отговори“, които разясняват правилата за каботаж влезли в сила от 21 февруари 2022 г., като тук може да откриете пълния текст на английски език.
За ваше улеснение в следващите дни, в поредица от постове, екипът на Камара на автомобилните превозвачи в България ще ви запознае с разясненията от Комисията на български език, като по-долу може да видите втора част.
Може ли да има няколко товарни и/или разтоварвани адреса при една каботажна операция?
След входящ международен превоз могат да бъдат извършени най-много три каботажни операции, които да включват няколко пункта на товарене, няколко пункта на разтоварване или дори няколко пункта на товарене и разтоварване.
Броят на пунктовете за товарене и/или разтоварване при каботажна операция могат да бъдат ограничени от държавите-членки, като е възможно да бъдат изключени операции както с множество пунктове на товарене, така и с множество пунктове на разтоварване. Това е с цел да се гарантира спазването на ограниченията относно времето и броя на операциите, наложени на каботажа съгласно Регламент (ЕО) № 1072/2009.
Задължително е при мерките, които прилагат държавите-членки, да спазват принципа на пропорционалност. Разрешаването на превозвачи да извършват каботажни операции с неограничен брой точки за товарене и неограничен брой точки за разтоварване, може да обезсмисли ограниченията за максималния брой каботажни операции и би могло да противоречи на временния характер на каботажа, както е предвидено съгласно Регламента (ЕО) № 1072/2009.
Мерките, прилагани от държавите-членки, могат да варират според националните правила и винаги трябва да се проверяват. Във всеки случай дефиницията на каботажната операция трябва да гарантира, че нейният временен характер се запазва по всяко време.
Възможно ли е да има няколко товарителници за една каботажна операция?
Една каботажна операция може да включва повече от една товарителница.
Мерките, прилагани от държавите-членки, също могат да варират и по този въпрос и точните национални правила следва да бъдат проверявани регулярно. Във всеки случай, дефиницията на каботажната операция трябва да гарантира, че нейният временен характер се запазва по всяко време.
Транспортирането на празни контейнери, палети, пакети или опаковки брои ли се за каботажна операция?
Превозът на празни контейнери, палети и т.н. се счита за каботажна операция когато се транспортират временно в приемаща държава-членка, в съответствие с Регламент (ЕО) № 1072/2009 под покритието на договор за транспорт (като товарителница). В този случай транспортирането на изброените представлява неразделна част от договора за транспорт.
Когато празни контейнери, палети или опаковки се транспортират без товарителница, този превоз по принцип, не трябва да се счита за превоз на стоки по шосе срещу наем или възнаграждение. В този смисъл понятието „каботажни операции“ е дефинирано в член 2, параграф 6 от Регламент (ЕО) № 1072/2009 като: „вътрешен превоз за чужда сметка или срещу възнаграждение, извършван временно в приемаща държава членка“. В този случай, когато празни контейнери, палети или опаковки, които са собственост на превозвача, се транспортират без покритие на товарителница или друг договор за превоз, такъв транспорт не следва да представлява каботажна операция.
Кое превозно средство трябва да се вземе предвид за целите на каботажната операция в случай на товарна композиция?
Съгласно член 2, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 1072/2009, за целите на този регламент „превозно средство“ означава или моторно превозно средство, регистрирано в държава-членка, или комбинация от превозни средства, чието моторно превозно средство е регистрирано в държава-членка, използван изключително и само за превоз на стоки.
Моторното превозно средство винаги трябва да се взема предвид за целите на каботажа, включително в случай на товарна композиция. Каботажните превози могат да се извършват само с моторно превозно средство, което е извършило международния превоз съгласно член 8, параграф 2, алинея първа от Регламента. Следователно, това моторно превозно средство е трябвало да участва в доставката на стоки като част от входящ международен превоз, за да може да извършва каботажни операции. Въпреки това, такива каботажни операции могат да се извършват и с друго ремарке.
Превозното средство, което извършва каботажни превози, не може да извършва каботажни превози в същата държава-членка в рамките на 4 дни след края на каботажните операции в тази държава-членка съгласно член 8, параграф 2а.