„Въпроси и отговори“ на Европейската комисия разясняват правилата за каботаж, които влязоха в сила от 21 февруари 2022 г.
Европейската комисия публикува „Въпроси и отговори“, които разясняват правилата за каботаж влезли в сила от 21 февруари 2022 г., като тук може да откриете пълния текст на английски език.
За ваше улеснение в следващите дни, в поредица от постове, екипът на Камара на автомобилните превозвачи в България ще ви запознае с разясненията от Комисията на български език, като по-долу може да видите първа част
Кога превозвачите могат да извършват каботаж?
За извършването на каботаж превозвачите трябва да притежават валиден лиценз на Общността, който удостоверява правото на притежателя да организира превоз на стоки. Задължително условия за извършване на каботажни превози е превозвачът да е извършил входящ международен транспорт в съответната държава. Каботажни превози могат да се извършват само от превозвачи регистрирани в друга държава-членка или в трета страна.
Трябва ли всички стоки, превозвани в контекста на входящ международен транспорт, да са доставени, за да започнат да извършват каботажни операции?
Всички стоки превозвани по време на входящия транспорт, който предшества каботажните операции трябва да бъдат разтоварени, за да започне превозвачът извършване каботажни операции. Ако входящия транспорт има няколко адреса за разтоварване, каботажният период може да започне след като всички пратки бъдат доставени. Т.е. всички стоки от входящия международен курс трябва да бъдат разтоварени, за да се разрешат каботажните операции в приемащата държава-членка.
Каботажът може да започне веднага след последното разтоварване на превозваните стоки, включително и в деня на разтоварване!
Превозването на празни контейнери, палета и др. счита ли се за международен превоз?
Когато празни контейнери, палета, опаковки и др. се транспортират след сключването на договор за транспорт (товарителница) от една държава-членка до друга, превозът се разглежда като превоз на товари по шосе и се счита като международен превоз. Това е така, защото превозването на изброените е обект на договора за транспорт.
Съответно, когато празни контейнери, палети, опаковки и др. не се превозват след сключването на договор за транспорт, превозът не следва да се разглежда като превоз на стоки по шосе. Ако тези празни контейнери, палети или опаковки са собственост на превозвача и ако международният превоз отговаря на условията на превоз за собствена сметка, превозът следва да се счита за входящ международен превоз и на превозвача е разрешено след него да извършва каботажни операции.